pravidla3.jpg

V roku 2021/22 prichádza rozumieme.si 3.0

Si múdry aspoň ako delfín? V tom prípade ťa s radosťou čakáme v tohtoročnom programe rozumieme.si!

Program rozumieme.si sa dostal  k svojmu 5. ročníku a prinášame nový formát rozumieme.si 3.0, ktorý zachoval osvedčené prvky z predchádzajúcich ročníkov a pridal prvky gamifikácie!

Našim cieľom je, aby slovensko-maďarské dvojice vo veku 8 až 15 rokov mohli pracovať vlastným štýlom a tempom. Dvojice sa môžu slobodne rozhodnúť akou konkrétnou on-line alebo off-line aktivitou chcú podporiť rozvoj slovenčiny u maďarského brata resp. maďarskej sestry, poprípade rozšíriť vedomosti slovenských detí o kultúre svojho parťáka.

 

Ako to funguje?

Naďalej kladieme najväčší dôraz na spoluprácu slovensko-maďarských dvojíc. Súčasne by sme radi ponúkli čo najväčší priestor na to, aby si z aktivít mohol každý vybrať podľa svojej povahy a záujmov. Jednotlivými aktivitami sa budú dať zbierať body a na základe získaných bodov bude možné dosiahnuť rôzne hodnosti. 

Ako sa dajú získať body?

Tak ako on-line spolupráca, aj hosťovanie maďarského dieťaťa v rodine a v škole ostáva súčasťou programu. Na jeseň vyhlásime sériu on-line výziev, na jar a v lete, sa môže uskutočniť klasické hosťovanie, poprípade návšteva medzi slovenskými a maďarskými rodinami. Za spomenuté on-line a off-line aktivity je možné nadobudnúť najväčší počet bodov. Popri tom sa dajú ďalšie body získať pozeraním filmov, návštevou divadla, čítaním, videohovorom, prípravou prezentácie a mnohým iným, napríklad zapojením nového člena do programu rozumieme.si. Je to len na deťoch a rodinách, čo preferujú – či sa cítia aj na hosťovanie, alebo preferujú 

Kto môže body získať?

Zbieranie bodov je individuálne. Medzi aktivitami sú úlohy, ktoré sú určené pre slovenské deti, iné zas pre maďarské deti, a aj také, vďaka ktorým môžu bod dostať obaja členovia slovensko-maďarskej dvojice. Za aktivity sa získavajú body v prípade, že je realizácia úlohy krátkym popisom a fotodokumentáciou. 

Akú dobu sa dajú zbierať body?

Zbieranie bodov prebieha počas celého školského roka, sumarizácia a vyhodnotenie sa konajú na konci ročníka. Dokumentáciu vykonaných aktivít je možné nahrávať počas celého školského roka, až do ukončenia aktuálneho ročníka, čiže medzi 1. decembrom až 30. júnom. Po tomto dátume sa uskutoční vyhodnotenie. Body je možné zbierať aj v nasledujúcom období, čiže medzi 1. júlom a 30. novembrom, ktoré sa započítavajú do ďalšieho ročníka. 

Hodnosti

Body sa oplatí zbierať aj preto, lebo s ich dostatočným počtom je možné dosiahnuť úroveň bronzovú, striebornú alebo zlatú. Popri hodnostiach je možnosť získať aj veľmi zaujímavé ceny. 

Najvyššie možné uznanie je hodnosť Delfín, k čomu je potrebná viacročná účasť v programe. Ten, kto to dotiahne až sem, stáva sa automaticky ambasádorom rozumieme.si.

Čo majú spoločné delfín a program rozumieme.si? 

Nie sme jediným druhom, ktorý sa učí cudzie jazyky. Na novozélandskom pobreží sa každoročne stretávajú obrovské roje dvoch druhov delfínov: delfínov skákavých a kosatkovcov čiernych. Delfíny si navzájom osvojili vokalizácie a sú schopné spolu komunikovať natoľko, aby mohli spolu loviť. Delfíny sa naučia ten cudzí jazyk ešte ako mláďatá tým, že sa skamarátia s mláďatami druhého druhu. Tieto kamarátstva sú na celý život a každý rok, keď sa stretnú, sa rozpoznajú. 

slide_web2_edited.jpg
slide_web2_edited.jpg
slide_web2_edited.jpg
slide_web2_edited.jpg