top of page
pravidla3.jpg

Je tu Nový ročník rozumieme.si 2022/23

Si múdry aspoň ako delfín? V tom prípade ťa s radosťou čakáme v tohtoročnom programe rozumieme.si!

Program rozumieme.si sa dostal  k svojmu 6. ročníku. 

Ako to funguje?

Naďalej kladieme najväčší dôraz na spoluprácu slovensko-maďarských dvojíc. Súčasne by sme radi ponúkli čo najväčší priestor na to, aby si z aktivít mohol každý vybrať podľa svojej povahy a záujmov. Jednotlivými aktivitami sa budú dať zbierať body a na základe získaných bodov bude možné dosiahnuť rôzne hodnosti. 

Ako sa dajú získať body?

Tak ako on-line spolupráca, aj hosťovanie maďarského dieťaťa v rodine a v škole ostáva súčasťou programu. Na jeseň vyhlásime sériu on-line výziev, na jar a v lete, sa môže uskutočniť klasické hosťovanie, poprípade návšteva medzi slovenskými a maďarskými rodinami. Za spomenuté on-line a off-line aktivity je možné nadobudnúť najväčší počet bodov. Popri tom sa dajú ďalšie body získať pozeraním filmov, návštevou divadla, čítaním, videohovorom, prípravou prezentácie a mnohým iným, napríklad zapojením nového člena do programu rozumieme.si. 

Hodnosti

Body sa oplatí zbierať aj preto, lebo s ich dostatočným počtom je možné dosiahnuť úroveň bronzovú, striebornú alebo zlatú. Popri hodnostiach je možnosť získať aj veľmi zaujímavé ceny. 

Najvyššie možné uznanie je hodnosť Delfín, k čomu je potrebná viacročná účasť v programe. Ten, kto to dotiahne až sem, stáva sa automaticky ambasádorom rozumieme.si.

Čo majú spoločné delfín a program rozumieme.si? 

Nie sme jediným druhom, ktorý sa učí cudzie jazyky. Na novozélandskom pobreží sa každoročne stretávajú obrovské roje dvoch druhov delfínov: delfínov skákavých a kosatkovcov čiernych. Delfíny si navzájom osvojili vokalizácie a sú schopné spolu komunikovať natoľko, aby mohli spolu loviť. Delfíny sa naučia ten cudzí jazyk ešte ako mláďatá tým, že sa skamarátia s mláďatami druhého druhu. Tieto kamarátstva sú na celý život a každý rok, keď sa stretnú, sa rozpoznajú. 

slide_web2_edited.jpg
slide_web2_edited.jpg
bottom of page