top of page

Milí žiaci,

Vedeli ste, že na Slovensku žijú státisíce ľudí, ktorých materinským jazykom je maďarčinaZnamená to, že maďarčina je jazykom, v ktorom sa im najľahšie vyjadruje, v ktorom snívajú a rozmýšľajú. Máme obrovské šťastie, že žijeme v takej krajine, kde títo ľudia majú možnosť sa vzdelávať vo svojom materinskom jazyku, teda chodia do škôl, kde je vyučovacím jazykom maďarčina. Samozrejme pre všetkých týchto ľudí je dôležité naučiť sa po slovensky, aby sa dohovorili so Slovákmi.

Classmates

Maďarské deti v školách vkladajú veľa energie do toho, aby sa naučili po slovensky. Každý deň majú hodinu slovenčiny a v rámci každého predmetu, ktorý študujú v maďarčine sa vždy učia aj slovenské slovíčka – aby ten predmet ovládali aj v slovenčine.

Určite viete z vlastnej skúsenosti, že naučiť sa iný jazyk je veľká vec a trvá to dlho. Zo začiatku sa tvrdo učíte a viete povedať len pár slov a viet. Potom už rozumiete jednoduchším rozhovorom a textom a viete vyjadriť jednoduché veci. Keď idete do obchodu, do reštaurácie alebo hľadáte niečo na internete – viete komunikovať a rozumiete. Ďalšia úroveň je, že sa dokážete rozprávať o rôznych - aj zložitejších témach. Najvyššia úroveň je, že dokážete svoj jazyk prispôsobiť situácii – s kamošmi sa bavíte voľne a používate slang, s učiteľmi formálnejšie. Máte odhad, čo, ako a kedy povedať.

Keď sa niekto učí iný jazyk, je dôležité, aby to čo najviac skúšal. Ideálne v prostredí, kde sa nemusí hanbiť za to, že urobí chybu a nemusí sa báť, že niekto sa mu bude smiať. Bez robenia chýb to totiž bohužiaľ nejde. Pomáha, keď má veľa kontaktu s tým jazykom, keď pozerá filmy, seriály a videá v tom jazyku a má kamarátov, s ktorými sa môže rozprávať. Určite to poznáte.

Náš projekt rozumieme.si má za cieľ uľahčiť odvážnym maďarským deťom zo Slovenska naučiť sa výborne po slovensky. Vy máte možnosť získať nových kamarátov a nové zážitky, zažiť aké je úžasné niekoho podporiť v niečom, čo je pre vás ľahké a prirodzené. Keď sledujete niekoho, ako sa učí váš jazyk, tak sa aj vy veľa naučíte o svojom materinskom jazyku. Možno vám to dodá odvahu neskôr vyskúšať seba v podobnej situácii a vycestovať do zahraničia a učiť sa jazyk v prirodzenom prostredí. V našej galérii si môžete pozrieť čo všetko zažili účastníci predchádzajúceho ročníka. Funguje to tak, že maďarské dieťa príde ku vám a bude súčasťou vašej rodiny a triedy na dva týždne. V lete máte možnosť vy navštíviť nového kamaráta počas prázdnin. Pripravili sme pre vás krátke video o tom, aké milé a vtipné príhody môžu vzniknúť, keď sa niekto učí iný jazyk – svoje skúsenosti porozprával Angličan, ktorý žije na Slovensku – učí Slovákov po anglicky a on sám sa snaží rozprávať po slovensky.

 

Akým spôsobom môžete najlepšie podporiť vášho nového kamoša? Ako sa k nemu správať? Čo robiť a čo nerobiť?

 

Porozmýšľajte, čo by padlo vám dobre v podobnej situácii. Určite je veľmi milé naučiť sa pár fráz na uvítanie v maďarčine. Počas dvoch týždňov skúste nájsť aktivity ktoré vás oboch bavia. Môžete porozmýšľať, ktoré YouTube kanály, seriály, televízne relácie alebo knihy ťa bavia – a ukázať ich hosťovi. Dôležité, aby boli v slovenčine a nie v češtine, ani v inom jazyku.

 

Prajeme veľa príjemných zážitkov.

bottom of page